Mühendislikte Cinsiyete Dayalı İşe Alım: Bugün Aşağılanan, Yarın İlham Veren

Alanımdaki inanılmaz kadınlar tarafından yönlendirildiğim için şanslıydım ve inanıyorum ki zamanla bu edindiğim deneyim başkalarının daha sık karşılaştığı bir durum olacak.

Hikâyenin yazarı: Izzy Bauman. Çeviren: Tuğçe Atacı
United States, Northern America
Yayınlanma tarihi: 22 Kasım 2020

Okuma süresi: 3 dakika

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB it krMühendislik dünyasına erkeklerin hâkim olduğu bilinen bir gerçek. 2019 yazında, Hollanda'daki Eindhoven Teknik Üniversitesi, önümüzdeki 18 ay içinde üniversitenin yalnızca kadınları işe alacağını açıkladı[1]. Bu, fakültelerinin sadece %15'inin kadın olduğunun[2] ifşa edilmesine doğrudan verilen bir cevaptı. Ülkemde (Amerika Birleşik Devletleri) benzer istatistiklerle karşı karşıyayız: ABD'deki mühendislik fakültelerinin yalnızca %17,4'ü kadın[3].

Birkaç yıl önce, 2017'de yirmi mühendisten birinin kadın olduğu bir mühendislik firmasında stajyerdim. Bir öğleden sonra, iş arkadaşım masamdayken, bir müşteri bize doğru geldi ve iş arkadaşıma yeğeninin firmamızda staj yapmayı çok istediğini söyledi. İş arkadaşım müşteriye yeğenini muhtemelen işi alamayacağını söyledi, çünkü "sadece kadın stajyerleri işe alıyoruz" diye de ekledi. Stajyerlerin yarısının erkek olduğunu söyleyip karşı çıktığımda, şirketin sadece daha fazla kadının işe alınması için erkekler kadar yetenekli olmayan kadınları bile işe alacağını ima ederek kendini savundu. İzin isteyerek oradan ayrıldım ki insanların önünde sinirlenmeyeyim. Geri döndüğümde, müşteri iş arkadaşıma eğildi ve şaka yollu "ooh sana kızdı" dedi. İşten eve dönerken trende sessizce ağladım.

Mühendislik profesörü değilim ama kadın profesörlerin karşılaştıkları önyargılardan ben de etkilendim. Lisans eğitimi sırasındaki en iyi danışmanım olan hocamın terfii, bir anne olarak yükümlülüklerinin performansının önüne geçeceğini ima eden bölüm başkanları tarafından defalarca reddedildi. Hayranlık duyduğum birinin bu kadar ciddiye alınmadığını görmek beni mahvetti. Cinsiyet önyargısının bu kadar açık bir şekilde vuku bulduğunu görmek moral bozucu - kendi kariyerimde de kaçınılmaz olarak yüzleşeceğim bir önyargı. Yine de onun hikâyesini paylaşmak bana ilham veriyor: Akışkanlar dinamiğini[4] sevmemin ve kariyer rotamı şekillendiren rüzgâr enerjisi alanında staja başlamamın nedeni o.

TU Eindhoven, yeni kriterinde çeşitliliğin faydalarının farkına varıyor ve işe alım sürecinde mevcut olan cinsiyete dayalı önyargının üstesinden gelmeye çalışıyor. 2012 yılında yapılan bir araştırma, fen fakültesindeki hem kadın hem de erkek öğretim üyelerinin "erkek adayı (aynı özelliklere sahip) kadın adaydan önemli ölçüde daha yetkin ve işe alınabilir olarak değerlendirdiğini, erkek aday için daha yüksek bir başlangıç ​​maaşı seçtiğini ve erkek başvuru sahibine daha fazla kariyer danışmanlığı sunduğunu"[5] ortaya çıkardı. Bu araştırma sonucu beni üzse de, pek şaşırtmadı - sınıfımdaki çocukların matematikte “doğal olarak” daha yetenekli olduğuna dair önyargımı unutmam yıllarımı almıştı.

Alanımdaki inanılmaz kadınlar tarafından yönlendirildiğim için şanslıydım ve inanıyorum ki zamanla bu edindiğim deneyim başkalarının daha sık karşılaştığı bir durum olacak. Mühendislik kariyerimde ilerledikçe, gelecekteki çözümleri şekillendirecek kadınlara danışmanlık yapıp onları savunacağım yeterliğe erişmeyi umuyorum. İdeal bir dünyada, üniversiteler işe alma kararlarında kadınların ve yeterince temsil edilmeyen azınlıkların kendi bölümlerini nasıl iyileştireceklerine dair somut olmayan yöntemlere daha fazla ağırlık vereceklerdir. Cinsiyete dayalı önyargının kısa vadede pekiştirilmesine rağmen, kotalar tartışmasız bir şekilde TU Eindhoven’ın fakültesinde kadınların mevcudiyetini önemli ölçüde artırmanın bir yolunu sağlıyor. Sadece başka kadınlarla rekabet edebileceklerini düşünenler tarafından hakarete uğradığı halde iş başvurusu yapan kadınları çok iyi anlıyorum.

Her şeye rağmen, işe alındıklarında yeni nesil bilim insanlarına ilham vereceklerini umuyorum. Dünyanın en acil sorunlarını çözmek için farklı bakış açılarına ve farklı zihinlere ihtiyaç duyulduğunu sorgulamayacak bir nesil.


Dipnotlar 

[1] TU/e vacancies for academic staff exclusively for women for the time being [Şu an için sadece kadınlara özel akademik personel için TU/e açık pozisyonları]

[2] How a Dutch university aims to boost gender parity [Bir Hollanda üniversitesi cinsiyet eşitliğini nasıl artırmayı hedefliyor]

[3] ENGINEERING BY THE NUMBERS [SAYILARLA MÜHENDİSLİK]

[4] Fizik ve mühendislikte akışkanlar dinamiği, akışkanların - sıvılar ve gazların - akışını tanımlayan akışkanlar mekaniğinin bir alt disiplinidir.

[5] Moss-Racusin, C. A., J. F. Dovidio, V. L. Brescoll, M. J. Graham, and J. Handelsman. "Science Faculty's Subtle Gender Biases Favor Male Students." Proceedings of the National Academy of Sciences 109, no. 41 (2012): 16474-6479. doi:10.1073/pnas.1211286109.


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Bizi sosyal medyada takip edin

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Izzy Bauman

Izzy Bauman

Hello! I'm a 23-year old MSc student in Renewable Energy from Los Angeles, California, currently living in Copenhagen, Denmark! I'm passionate about intersectional feminism and environmental justice, and live for meeting new people and hearing stories that expand my world. I am happiest when I'm making music, climbing, playing a card game or having a good chat with friends.

Diğer Türkçe hikâyeler

> Ukraine
Anlatmayın, sorun: Hükümet, toplumları iklim değişikliğine nasıl dâhil etmeli

A story by Illia Yeremenko

Toplumlar ve yerel Sivil Toplum Kuruluşları (STK) çevre politikalarını hükümetten daha iyi biliyorlar. Ukrayna'da enerji geçişine toplumlar öncülük etmelidir.

> Read More


> Nepal
Cinsiyete Dayalı Dokunulamazlık

A story by Pabita Timilshina

Tek bir dilek hakkım olsa, kadınların erkeklerin baskısı olmadan ne olmak istediklerini özgürce seçebilmelerini ve kadınların toplumun ne düşüneceğinden utanmadan kendi seslerine sahip olmasını dilerdim. Bizim yerimiz sadece mutfak değil veya görevimiz bebek doğurmak değil, bizim de kendi hayatlarımız var. Herkesin eşit haklara sahip olmasını umuyorum.

> Read More


> Uganda
Kampala, Uganda’da Hava Kirliliği

A story by Anna Adima

Ancak kısa süre içinde somut bir adım atılmazsa, Afrika'nın İncisi'nin başkenti bundan birkaç yıl sonra neredeyse yaşanamaz hale gelecek.

> Read More


Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Gender

> Belize
Gender-neutral Toilets – A Safe Space Taken Away?

A story by Robin Schaffer

In the moment you face discrimination, harassment, and assault based on your breasts and the vulnerability of your vagina, it's your body they are after.

> Read More

> Nepal
Gender-Based Untouchability

A story by Pabita Timilshina

If I had one wish, it would be for girls to be free, free to choose what they want to become, not to be dominated by men. Women to have their own voice without being ashamed of what society might think. Our place is not just in the kitchen or to have babies, we have our own lives. I wished for everyone to have the same rights.

> Read More

Or read it in br de it tr

> Australia
Bisexual Men: Do We Even Exist?

A story by Hal Fulcher

With so much recent acceptance of the idea of sexuality being a spectrum, the fact bisexual men even feel the need to defend our very existence seems very quaint in 2020.

> Read More

Or read it in br de it kr nl

> Netherlands
Does Dutch Tolerance Form a Barrier to the True Acceptance of Minorities?

A story by Hugo Oms

Gay men almost enjoy the same legal rights as heterosexuals and therefore are formally accepted. However, my personal experience has taught me that social acceptance of homosexuality is often dependent on numerous conditions.

> Read More

Or read it in de it kr nl tr

> Morocco
The Girl in the Skirt

A story by Hajar Lassiliya

You may wonder what is it like to be a woman who lives in a country that lacks security?

> Read More

Or read it in de it kr tr

> Germany
Growing up in a Straight World

A story by Luca Kraus

Retrospectively, it comes as no surprise. Everything around me gave me the impression that there was only one sexuality within society. From tv shows I watched to books I read, couples and families I knew, conversations with my friends, and things that we were taught in school.

> Read More

Or read it in de ru tr

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. And in case you wondered: Everyone includes you as well. Do you have a story to share? Reach out to us and let us know!

Share Your Story

Our Community

Although we just started a few months ago, we already have a great community of people from all over the world. While face-to-face meetings are difficult at the moment, our Facebook Community Group is THE place to be to meet other people invested in Correspondents of the World. We are currently running a series of online-tea talks to get to know each other better.

Join Our Community

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

Topics

We believe in quality over quantity. To start off with, we collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with five global topics:

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Get Involved

We believe that every single personal story contributes to a better understanding of the complex world we live in - and the people we share it with. That includes yours! We would be really happy if you would like to share your story, too, and join our community.

Share Your Story

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

52

Correspondents

63

Stories

38

Countries

127

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938