Participants of the Climate Forum in 2019, photo credit 350.org

Anlatmayın, sorun: Hükümet, toplumları iklim değişikliğine nasıl dâhil etmeli

Toplumlar ve yerel Sivil Toplum Kuruluşları (STK) çevre politikalarını hükümetten daha iyi biliyorlar. Ukrayna'da enerji geçişine toplumlar öncülük etmelidir.

Hikâyenin yazarı: Illia Yeremenko. Çeviren: Tuğçe Atacı
Ukraine, Eastern Europe
Yayınlanma tarihi: 23 Ocak 2021

Okuma süresi: 3 dakika

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB fr ru uaGeçen yıl Ukrayna iki seçim yaptı [1] ve yeni hükümet Ukrayna'daki çevre politikasını değiştirdi. Enerji ve Kömür Sanayi Bakanlığı ile Çevre Koruma Bakanlığı, “Enerji ve Çevre Koruma Bakanlığı” adı altında tek bir yapı altında birleştirildi. Ardından, yeni enerji ve çevre bakanı Ukrayna için “Yeşil Yeni Düzen” politikasını önerdi. [2] Niyetlerinin iyi olduğunu düşünsem de, yerel makamlarla çalışma deneyimime dayanarak, gerçek yeni bir düzen yaratmak için bu politika kabul edilmeden önce tüm seviyelerdeki ilgili gruplarla, özellikle de yerel makamlarla çok daha fazla görüşme sağlanması gerektiğini savunuyorum.

Bu serüvene 2010 yılında bir çevre STK'sında gönüllü öğrenci olarak başladım. İlk görevim, Ukrayna'nın kuzeyinde küçük bir topluluk olan Manevychi Bölgesi'ndeki enerji verimliliği projelerini incelemekti. Bölge idaresi çalışanlarıyla konuşurken ne kadar motive olduklarını fark ettim. Kamu tesislerini daha verimli hale getirerek vatandaşların konforunu artırmak istiyorlardı. Her ne kadar bütün memurlar son derece motive olmasa da, tanıştığım herkes, vatandaşlarının hayatlarını daha iyi hale getirmek istiyor. Bu durum, özellikle memurların arkadaşlarının ve komşularının ihtiyaçlarını temsil ettiği küçük topluluklar için geçerli. Bu nedenle, federal hükümetin değil yerel toplulukların "yeni yeşil dönüşümü" yönetmesi gerektiğine inanıyorum.

Ulusal yetkililer bunu öğrenmeli! STK'daki işimde, ulusal politikalara yerel yetkililerin bakış açısından bakıyorum. Hükümet, ulusal düzeyde planlar yapar ve toplumlara danışmaz. İstişare eksikliği, sahada uygulama sorunlarına neden olur. Örneğin, düşük gelirli ailelerin enerji maliyetleri için ayrılan asıl devlet ödenekleri, enerji verimliliğini caydıracak şekilde tasarlanmıştır. Ödenekten yararlanmaya hak kazanmak için, bir hane halkının yılda belirli bir miktarda gaz tüketmesi gerekir. Bir hane daha az tüketirse ödenekten mahrum bırakılır. Bu nedenle, ödenek alabilmek için insanların daha fazla doğalgaz yakması gerekiyor. Ben buna kısır teşvik diyorum.

Bir gün bir kafede meslektaşlarımla ulusal ve yerel düzeydeki politikalar arasındaki boşluğun nasıl kapatılacağını tartışıyorduk. Bu tartışma, düzenlediğim en büyük etkinliğe sebep oldu: 2019'da organize ettiğim “Şehirlerin İklim Hedefleri” forumu. Yedi şehrin belediye başkanları da dâhil olmak üzere 50 yerel yönetimden temsilciler getirdik. Forumda, 21 belediye forumun bildirgesini imzaladı. Bu bildirge, devletin yerel gelişmelere, özellikle yeşil enerji ve iklim alanlarına daha fazla dikkat etmesi çağrısında bulunuyordu. Bu etkinlik, Ukrayna sivil toplumu tarafından enerji alanında düzenlenen en büyük ve en etkili etkinlikti.

Pek çok katılımcı, yerel ve ulusal düzeyler arasında daha iyi işbirliğini ve genel olarak “yeni yeşil dönüşüm” fikrini desteklediklerini ifade etti.

Forumdaki başarılarımızla çok gurur duydum.

Sivil toplum kuruluşları olarak, iklim eylemlerine adım atmaya hazır yerel yönetimleri buluyor ve destekliyoruz. Hükümet bizim liderliğimizi takip etseydi, kısa sürede yeni bir yeşil ekonomiye sahip olurduk.


[1] Seçimler hakkında bilgi edinmek için buraya ve buraya tıklayın.

[2] Bakanlar Kurulu yayınlarına göz atabilirsiniz (yayınların sadece Ukraynaca versiyonu mevcut). Daha fazla bilgi edinmek için “Yeşil Enerji Dönüşümü” konseptini indirin.


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Bizi sosyal medyada takip edin

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Illia Yeremenko

Illia Yeremenko

Illia (31) works for the NGO Ecoclub of Ukraine and has been chairing the Ukrainian Climate Network for the last four  years. Ecoclub is based in Rivne, western Ukraine, but its operations cover the whole country and, to a limited extent, engage other eastern European countries (Georgia, Moldova). Illia joined the organization as a student eight years ago. From the very beginning his work was closely related to local authorities. Illia designed and carried out educational and awareness-raising programs for local officials, and participated at countless round tables and meetings to help them in strategizing. He believes that local communities are the force that brings prosperity to any nation.

Diğer Türkçe hikâyeler

> Netherlands
Siyahların Hayatı Önemlidir: Trende bir Olay

A story by Naomi Beijer

Burada, Hollanda'da siyah bir kadın olarak tenimin rengi yüzünden öldürülmeyebilirim ama bu Hollanda'da ırkçılığın olmadığı anlamına gelmez.

> Read More


> Ukraine
Anlatmayın, sorun: Hükümet, toplumları iklim değişikliğine nasıl dâhil etmeli

A story by Illia Yeremenko

Toplumlar ve yerel Sivil Toplum Kuruluşları (STK) çevre politikalarını hükümetten daha iyi biliyorlar. Ukrayna'da enerji geçişine toplumlar öncülük etmelidir.

> Read More


> The United States
Amerikan Rüyasını Geride Bırakmak: Geldiğim Dünya ve Yuvam Dediğim Dünya

A story by Kiri Wihongi-Croxford

Ailen kültürler ve ülkelerle harmanlandığında, ayak uydurabildiğin bir yer bulmak zor gibi görünebilir.

> Read More


Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Environment

> Iran
My Relation to Water, Snow and Drought

A story by Mani Nouri

Time is ticking, and we must do anything in our hands to save water, the very source of life.

> Read More

Or read it in de it

> Colombia
Recycling in Bogota and Moscow: An Unrecognized Necessity

A story by Juan Manuel David Rodriguez

At my home we do not see recycling only as a necessity for our society, but also as an opportunity and a way to survive. A form of surviving that in countries like Colombia, is still precarious and little understood by a particular classist society like ours, where the primary link of the productive chain, the recycler or waste collector represents for many a symbol of poverty.

> Read More

Or read it in de es tr

> Uganda
Air Pollution in Kampala, Uganda

A story by Anna Adima

If no concrete action is taken soon, the capital of the Pearl of Africa will become almost inhabitable in a few decades from now.

> Read More

Or read it in de es it tr

> Indonesia
When Your Country is a Case Study: Being an Indonesian Environmentalist at Yale

A story by Brurce Mecca

My experience and knowledge, and the experiences of all minorities, matter, even when those perspectives feel insignificant because of all the extra effort to make people understand.

> Read More

Or read it in de id

> United States
California’s Other Pandemic

A story by Elspeth Mathau

We had wildfire evacuation warnings when I was a child, but the threat is now so severe that we packed bags with whichever mementos and essential items we could fit in our car, to prepare to flee if conditions worsened.

> Read More

Or read it in de es

> United States
Connecting through Food

A story by Sidra Kennedy

Food bonds people together. Studying abroad in Tecpan, Guatemala, I encounter an emphasis on home-cooked meals and local foods that I never experienced in the United States.

> Read More

Or read it in de es it kr tr

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all.

Share Your Story

Our Editors

We acknowledge that the stories we collect will necessarily be biased. But so is news. Believing in the power of the narrative, our growing team of awesome editors helps correspondents to make sure that their story is strictly about their personal experience - and let that speak for itself.

Become an Editor

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

View Our Full Vision & Mission Statement

Topics

We believe in quality over quantity. To start off with, we collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with five global topics:

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Get Involved

We believe that every single personal story contributes to a better understanding of the complex world we live in - and the people we share it with. That includes yours! We would be really happy if you would like to share your story, too, and join our community.

Share Your Story

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

55

Correspondents

67

Stories

38

Countries

153

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938