Mathare football practice

Sadece Harekete Geç - Nairobi'nin Gecekondu Mahallelerinde Film Yapımcısı Olma Hikayem

Muhabirlerin Mathare ile ilgili şeyleri doğru anlamadığını fark ettim. Mathare’yi yanlış tanıtıyorlar. Ben de bu yanlışlığı düzeltmek ve tutkumun peşinden gitmek için film yapımcısı olmaya karar verdim.

Story by Elijah Kanye. Translated by Tuğçe Atacı
Kenya, East Africa
Published on December 19, 2020

Reading time: 3 minutes 30 seconds.

This story is also available in GB de esSaldırının olduğu Nairobi oteline doğru kalabalığa karşı koşarken korkmamıştım.[1] Olay yerine ilk gelen muhabirlerdik: ben, başka bir kameraman ve gazeteci. Önce terör saldırısı mı yoksa soygun mu olduğunu anlayamadık. Biz otele doğru koşarken, otelden kaçarak uzaklaşan insanları gördük. Ancak vurulan iki kişinin yerde yattığını gördüğümüzde bunun bir terör saldırısı olduğunu anladık. Otelin büyük bir alanı vardı.  Saldırganlardan korunmak için en azından bir duvarın arkasında saklanmamız gerekiyordu. Çektiğim görüntülere dönüp baktığımda, içinde bulunduğum durumun çok daha tehlikeli olduğunu fark ettim, orada bulunmak muhtemelen o kadar da iyi bir fikir değildi. Hiçbir koruyucu donanımımız yoktu. Sağ salim çıktığımız için Tanrı'ya şükrettim. O günkü olayları görüntüleyenler çekimlerini uzak mesafeden yapmışlardı. Ama ben olayın olduğu yere gidip gerçek hikâyeyi yakından kaydetmeyi başardım.

Gençken profesyonel bir futbolcu olmak istiyordum. Mathare'deki pek çok arkadaşım gibi[2], Mathare United veya Real Mathare gibi yerel kulüplerimizde top koşturmak istedim. Belki de daha iyi kulüplerde oynayacaktım, Manchester United veya Real Madrid gibi Avrupa kulüplerinde. Mahallede tek bir gerçek futbol sahası vardı, Mathare Depot Sahası. Arkadaşlarımla birlikte sahanın sahibiydik; yıllar boyunca bu sahanın en iyi futbolcularıydık. Nedense insanlar bizden bu yüzden hoşlanmıyordu. Futbolu çok seviyordum. Şehirdeki Coca-Cola reklam panolarında olduğu gibi bir hayat yaşamak istiyordum: “Futbolla ye. Futbolla yat. Futbolla kalk. Coca-Cola iç ". Ancak işler farklı gelişti ve hayatla ilgili başka bir amaç edinmem gerekti

Muhabirlerin Mathare ile ilgili şeyleri doğru anlamadığını fark ettim. Örneğin, gecekondu mahallesinde bir yerde kavga çıktığında, "yabancılar" kavganın neden çıktığını anlamak için bu mahallelere gitmenin çok tehlikeli olduğunu düşünüyor. Bu mahalleleri yanlış tanıtıyorlar. Bu yüzden 13 yıl önce bu yanlış anlaşılmayı düzeltmek için film yapımcısı olmaya karar verdim. Mathareli olduğum için oradaki mahallelere gidebilir ve tam olarak neler yaşandığını filme alabilirim. Gençken futbol oynadığım için buradaki insanlar beni tanıyor ve bana güveniyor. Bazıları beni "futbolcu Elijah", diğerleri "film yapımcısı Elijah" olarak tanıyor.

Film yapımcısı olmak benim tutkum: Büyüdüğüm yer olan Mathare’den hikâyeler paylaşmak beni kişisel olarak da motive ediyor. Gerçek hikâyelerin sesini duyurmak istiyorum. Genellikle olumlu hikâyeleri insanlarla buluşturuyorum çünkü çok fazla olumsuzluk insanlarda önyargıya neden oluyor. Ama yine de izleyicilerime karşı her zaman gerçek ve dürüst olmayı hedefliyorum, çünkü onlar bana bir muhabir ve bir film yapımcısı olarak güveniyorlar. Mesela yakın bir zamanda buradaki gecekondu mahallelerinde COVID-19 ile ilgili polis şiddetini ele aldım. Hatta belgeselim sayesinde Mathare'deki durumu Hollanda NOS haberleri, BBC ve diğer kanallarda paylaştım.[3]

Hayalim, bir gün kendi hikâyemi anlattığım bir belgesel yapmak. Gecekondu mahallelerindeki gençleri motive etmeyi ve yapmak istedikleri her şeyi yapabileceklerine inandırmayı umut ediyorum. Kendileri oldukları özgür bir hayat yaşamak için. Sadece harekete geçmeleri gerekiyor.


Dipnotlar

[1] https://www.bbc.com/news/av/world-africa-47202313

[2] Mathare, Kenya'nın Nairobi şehrindeki gecekondu mahallelerinden biri. Mathare'de yaklaşık 500.000 kişi ikamet etmekte.

[3] Hollanda NOS’un yaptığı habere buradan göz atabilirsiniz: https://nos.nl/video/2346202-elijah-filmt-het-politiegeweld-in-zijn-sloppenwijk.html ve BBC haberi için link: https://www.bbc.com/haberler/av/world-africa-53025934

[4] Elijah, gençlik girişimi Sauti ile gecekondu mahallelerindeki insanları destekliyor. Bu girişim sayesinde gençler film, sanat ve diğer becerilerle dair uygulamalarla deneyim kazanıyorlar. İstedikleri hedeflere ulaşabilmek için. Sauti'ye şu linklerle ulaşabilirsiniz: https://www.facebook.com/watch/TVSauti/ veya https://www.youtube.com/watchv=IFlrToASX3c&t=5s&ab_channel=SautiTv


How does this story make you feel?

Follow us on Social Media

Talk about this Story

Subscribe to our Monthly Newsletter

* indicates required

Elijah Kanye

Elijah Kanye

My name is Elijah Kanyi, a Filmmaker/Producer and Director based in Nairobi, Kenya. Born and bred in Mathare slum, one of the oldest slums in East Africa. I have witnessed so much injustice over the years, which is what motivated me to become a Filmmaker. The career path I chose has given me an opportunity to tell the stories of my people, ranging from corruption, and inequality in health and education, resource distribution, police brutality & extrajudicial killings. Early in my life, I was determined to protect and project a voice for the people without a voice, and that's wat I do as a filmmaker. 

Other Stories in Türkçe

> Uganda
Kampala, Uganda’da Hava Kirliliği

A story by Anna Adima

Ancak kısa süre içinde somut bir adım atılmazsa, Afrika'nın İncisi'nin başkenti bundan birkaç yıl sonra neredeyse yaşanamaz hale gelecek.

> Read More

> Netherlands
Hollandalıların Hoşgörüsü Azınlıkların Toplumda Kabul Görmesine Bir Engel mi?

A story by Hugo Oms

Eşcinsel erkekler heteroseksüellerle neredeyse aynı yasal haklara sahip ve bu yüzden resmi olarak kabul görmekteler. Bununla birlikte, kişisel deneyimim bana, eşcinselliğin toplumsal olarak kabul edilmesinin çoğu zaman çeşitli koşullara bağlı olduğunu öğretti.

> Read More

> Morocco
Etek Giyen Kız

A story by Hajar Lassiliya

Belki güvensiz bir ülkede yaşayan bir kadın olmak nasıldır merak ediyorsunuzdur?

> Read More


Show all

Topic: Liberation

Elijah Kanye
> Kenya
Just Do It – My Story as a Filmmaker in the Slums of Nairobi

A story by Elijah Kanye

I saw reporters did not get things about Mathare right. They misrepresent it. So I decided to become a filmmaker to correct this weakness and follow my passion.

> Read More

> Hong Kong
Home Kong

A story by Andy Lee

When I left Hong Kong for graduate school in the US, I was never homesick. Home was just one flight away, the same as ever. That is, until home got sick.

> Read More

> Chile
Division

A story by Yess

To live between Dictatorship and Democracy means to fight for a better future.

> Read More

Get involved

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

Share Your Story

Community Worldwide

Correspondents of the World is not just this website, but also a great community of people from all over the world. While face-to-face meetings are difficult at the moment, our Facebook Community Group is THE place to be to meet other people invested in Correspondents of the World. We are currently running a series of online-tea talks to get to know each other better.

Join Our Community

EXPLORE TOPIC Liberation

> Chile
Division

A story by Yess

To live between Dictatorship and Democracy means to fight for a better future.

> Read More

Or read it in es

> Netherlands
Black Lives Matter: An Experience in the Train

A story by Naomi Beijer

As a black woman here in the Netherlands, I may not be murdered for the colour of my skin, but that does not mean that racism doesn't exist in the Netherlands.

> Read More

Or read it in nl

> Hong Kong
Home Kong

A story by Andy Lee

When I left Hong Kong for graduate school in the US, I was never homesick. Home was just one flight away, the same as ever. That is, until home got sick.

> Read More

Or read it in de

> United States
The Birth of Understanding One’s Privilege

A story by Sidra Kennedy

There were 9 of us, a group of white, North American and European 18- and 19-year-olds. But once we stepped into the clinic, there was an automatic assumption that we were more capable than the doctors. I knew why I was receiving this treatment: my white skin and American accent.

> Read More

Or read it in it tr

Elijah Kanye
> Kenya
Just Do It – My Story as a Filmmaker in the Slums of Nairobi

A story by Elijah Kanye

I saw reporters did not get things about Mathare right. They misrepresent it. So I decided to become a filmmaker to correct this weakness and follow my passion.

> Read More

Or read it in de es tr

> Germany
A Tale of Two Countries: Part I

A story by Janina Cymborski

The perceived differences between East and West Germany are not merely rooted in the separation after World War II, but also in the events that followed the Unification. Though unity is an admirable goal, accepting differences may eventually lead to a greater appreciation.

> Read More

Or read it in de tr

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. And in case you wondered: Everyone includes you as well. Do you have a story to share? Reach out to us and let us know!

Share Your Story

Our Community

Although we just started a few months ago, we already have a great community of people from all over the world. While face-to-face meetings are difficult at the moment, our Facebook Community Group is THE place to be to meet other people invested in Correspondents of the World. We are currently running a series of online-tea talks to get to know each other better.

Join Our Community

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

Topics

We believe in quality over quantity. To start off with, we collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with five global topics:

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Get Involved

We believe that every single personal story contributes to a better understanding of the complex world we live in - and the people we share it with. That includes yours! We would be really happy if you would like to share your story, too, and join our community.

Share Your Story

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

46

Correspondents

51

Stories

34

Countries

88

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938