Cinsiyetsiz Tuvaletler - Güvenli Bir Yer Elimizden Mi Alınıyor?

Göğüsleriniz ve vajinanızın savunmasızlığından ötürü ayrımcılık, taciz ve saldırıyla karşı karşıya kaldığınız anda, peşinde oldukları şey vücudunuzdur.

Hikâyenin yazarı: Robin Schaffer. Çeviren: Büşra Çavundur
Belize, Central America
Yayınlanma tarihi: 23 Şubat 2020

Okuma süresi: 3 dakika 30 saniye.

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB deBir gün üniversite binamdaki tuvalete gittim ve tabelaların “erkek” ve “kadın”dan “cinsiyetsiz” ve “pisuarlı cinsiyetsiz” olarak değiştiğini gördüm. Bu gelişme Birleşik Krallığa özgü değil; son yıllarda tuvaletler birçok ülkede cinsiyetsiz ve üniseks olarak değiştirildi [1]. Bu değişim esas olarak, “erkek” veya “kadın” cinsiyetleriyle özdeşleşmeyen insanlara yönelik tacize karşı koymak için transseksüel topluluk tarafından teşvik edilmiştir.

Başlangıçta bu beni hiç rahatsız etmedi. Aslında, bir gün tampon almak için tuvalete gidip lavaboda ellerini yıkayan bir adamla karşılaşana kadar değişikliği memnuniyetle karşılamıştım. Birden gerilmiştim ve aklıma Belize'de 12 yaşında vücudu erken gelişmiş bir kızken tuvalette başımdan geçenler gelmişti. Bir erkeğin bulunduğu tuvaletten ulu orta bir regl ürünü almak zorunda kalmak beni rahatsız etmiş, bu güvenli alanın elimden alınması endişelendirmişti.

Ancak, bunu bilenler rahatsızlığımı aşmam gerektiğini söylüyordu çünkü “gelişmekte olan ülkelerin bu sorunları burada, Birleşik Krallık'ta bizi etkilemiyor”du. Belki ben aşırı duyarlıyım; memleketimde, beyaz lise üniformamla akranlarımla yürürken avını bekliyormuş gibi davrananları fark etmeyi laf atılacak yaşa gelmeden önce öğrendim. Ve belki de İngiltere'de, eski büyük imparatorluğun [2] o küçük köşesinde güvenli kadın alanı taleplerim mantıksız kalıyor. Ancak taciz hâlâ yaygın ve toplumsal cinsiyet adına cinsiyeti görmezden gelme eğilimi, ki cinsiyetsiz tuvaletler örneğinde olduğu gibi, tehlikelidir [3].

Belize'de büyürken, cinsiyeti toplumsal cinsiyetten ayırmayı hiç düşünmedim. Bu ikisi, birbirine ayrılmaz bir şekilde bağlanmış ve bu bağ yıllar boyunca pekiştirilmişti. Erkek-kadın ayrımı hayatım boyunca sürmüştü: ayrı takımlar, tuvaletler ve seks eğitimi dersleri; kızlar için dikiş, erkekler için ahşap işleri. Bunun yanında, farklı üniformalar giyiyorduk.

Kızlarda saflık vurgulanıyordu. Erkeklerde erkeksilik teşvik ediliyordu. Bu toplumsal cinsiyet rollerinin çoğu genellikle biyolojik bir gerekçeye dayandırılıyordu. Şöyle ki, kadınlar hamile kalabilir ve belirli saldırı türlerine karşı daha savunmasızdır; erkekler yeterince sert değillerse kendilerini ve ailelerini koruyamazlar.

Bunları büyürken fark etmedim çünkü dünya görüşümle çelişecek hiçbir şey yoktu.  Yedi yıl önce Belize'den taşınana kadar cinsiyet ve toplumsal cinsiyet anlayışıma hiçbir şey meydan okumamıştı. 

Belize'de sınıfındaki popüler bir çocuk tarafından uyuşturucu verilip tecavüze uğramış bir kız tanıyorum. Kendini o duruma soktuğu, kolay göründüğü, alkol aldığı ve giydiği kıyafetler için kendini suçladı ve ertesi hafta saldırganına kaba görünmemek adına gülümseyerek acısını derinlere gömdü. Olanlar için şikayette bulunmadı. Güpegündüz vajinal, anal ve oral tecavüze uğrayan bir kadın tanıyorum ve ailesi mini eteği ve dışarıda gezdiği saat yüzünden onu suçladı. Kadın şikayette bulunmadı.

Evet, bunlar Belize'de olan şeyler ama bunlar sadece “gelişmekte olan ülke” sorunları değil. Bunlar, kadınların dünya çapında karşılaştığı sorunlar [4] ve bu biyolojik farklılığı kabul edip onun için hazırlık yapmamayı anlayabilmem imkansız çünkü göğüsleriniz ve vajinanızın savunmasızlığından ötürü ayrımcılık, taciz ve saldırıyla karşı karşıya kaldığınız anda, peşinde oldukları şey vücudunuzdur.

Bu yüzden, cinsiyetsiz alanların getirilmesi gibi gelişmelere çok dikkat etmemiz ve ne yazık ki hâlâ birçok kadın için kadınlar tuvaletinin gidilebilecek güvenli bir alan olduğunu kabul etmemiz gerektiğini düşünüyorum.


Dipnotlar

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Unisex_public_toilet

[2] Belize, 1862'den 1964'e kadar bir İngiliz Kraliyet kolonisiydi ve 1981'de tam bağımsızlık kazandı.

[3] Cinsiyet (sex), insanların biyolojik özelliklerine göre kategorize edildiği iki ana gruptan biridir; toplumsal cinsiyet (gender) ise cinsiyet etrafında toplumsal olarak inşa edilen rol ve davranışları ifade eder.

[4] https://www.one.org/us/blog/7-barriers-to-girls-education-you-need-to-know/ 


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Bizi sosyal medyada takip edin

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Robin Schaffer

Robin Schaffer

Hi there, I'm Robin Schaffer, an MSc Education graduate who has now returned to her home country Belize to work as Program Development and Communications Coordinator at the Ministry of Human Development.

Diğer Türkçe hikâyeler

> Germany
İki Ülkenin Hikâyesi: II. Bölüm

A story by Janina Cymborski

Doğu ve Batı Almanya arasında algılanan farklılıklar, yalnızca İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki ayrılığa değil, aynı zamanda iki Almanya’nın Birleşmesini izleyen olaylara da dayanmaktadır. Birlik takdire şayan bir hedef olsa da, farklılıkları kabul etmek bir şeylerin değerini daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

> Read More


> The United States
Amerikan Rüyasını Geride Bırakmak: Geldiğim Dünya ve Yuvam Dediğim Dünya

A story by Kiri Wihongi-Croxford

Ailen kültürler ve ülkelerle harmanlandığında, ayak uydurabildiğin bir yer bulmak zor gibi görünebilir.

> Read More


> Morocco
Etek Giyen Kız

A story by Hajar Lassiliya

Belki güvensiz bir ülkede yaşayan bir kadın olmak nasıldır merak ediyorsunuzdur?

> Read More


Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Gender

> Belize
Gender-neutral Toilets – A Safe Space Taken Away?

A story by Robin Schaffer

In the moment you face discrimination, harassment, and assault based on your breasts and the vulnerability of your vagina, it's your body they are after.

> Read More

> Nepal
Gender-Based Untouchability

A story by Pabita Timilshina

If I had one wish, it would be for girls to be free, free to choose what they want to become, not to be dominated by men. Women to have their own voice without being ashamed of what society might think. Our place is not just in the kitchen or to have babies, we have our own lives. I wished for everyone to have the same rights.

> Read More

Or read it in br de it tr

> Australia
Bisexual Men: Do We Even Exist?

A story by Hal Fulcher

With so much recent acceptance of the idea of sexuality being a spectrum, the fact bisexual men even feel the need to defend our very existence seems very quaint in 2020.

> Read More

Or read it in br de it kr nl ru

> Netherlands
Does Dutch Tolerance Form a Barrier to the True Acceptance of Minorities?

A story by Hugo Oms

Gay men almost enjoy the same legal rights as heterosexuals and therefore are formally accepted. However, my personal experience has taught me that social acceptance of homosexuality is often dependent on numerous conditions.

> Read More

Or read it in de it kr nl tr

> Morocco
The Girl in the Skirt

A story by Hajar Lassiliya

You may wonder what is it like to be a woman who lives in a country that lacks security?

> Read More

Or read it in de it kr tr

> Germany
Growing up in a Straight World

A story by Luca Kraus

Retrospectively, it comes as no surprise. Everything around me gave me the impression that there was only one sexuality within society. From tv shows I watched to books I read, couples and families I knew, conversations with my friends, and things that we were taught in school.

> Read More

Or read it in de ru tr

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all.

Share Your Story

Our Editors

We acknowledge that the stories we collect will necessarily be biased. But so is news. Believing in the power of the narrative, our growing team of awesome editors helps correspondents to make sure that their story is strictly about their personal experience - and let that speak for itself.

Become an Editor

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

View Our Full Vision & Mission Statement

Topics

We believe in quality over quantity. To start off with, we collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with five global topics:

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Get Involved

We believe that every single personal story contributes to a better understanding of the complex world we live in - and the people we share it with. That includes yours! We would be really happy if you would like to share your story, too, and join our community.

Share Your Story

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

55

Correspondents

67

Stories

38

Countries

153

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938