Study abroad volunteers at clinic in Ghana - Sidra Kennedy

Ayrıcalığın Farkına Varıldığı An

9 kişiydik, Kuzey Amerikalı ve Avrupalı 18-19 yaşlarında bir grup beyaz genç. Ancak kliniğe adım atar atmaz, doktorlardan daha yetenekli olduğumuza dair gayriihtiyari bir varsayım oluştu. Neden bu muameleyi gördüğümü biliyordum: beyaz tenim ve Amerikan aksanım.

Hikâyenin yazarı: Sidra Kennedy. Çeviren: Tuğçe Atacı
United States, Northern America
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2020

Okuma süresi: 3 dakika

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB itHikâyeyi dinleyin:


Düşünün: 18 yaşındasınız ve bitirdiğiniz en yüksek eğitim lise diplomanızdan ibaret. Biyolojiden o kadar nefret ediyordunuz ki lise boyunca aldığınız tek C notu biyolojiydi ve kimya dersini bırakıp yerine fizik dersini alarak nadiren tercih edilen bir yol izlediniz. Soğuk algınlığına yakalandığınızda kendi kendinize teşhis koyabilirsiniz, ancak daha ciddi bir şeyiniz varsa tamamen afallarsınız ve zihniniz allak bullak olur.

Bu durumda birine iğne yapabileceğinize inanır mısınız? Veya bir bebek doğurtabileceğinize? Tıp eğitiminiz olmadan kimsenin size bu kadar güvenebilmesi imkânsız görünüyor. Fakat ben bunu bizzat tecrübe ettim.

Lise mezunlarının dünyadaki kalkınma hakkında bilgi edinmeleri için organize edilen ara yıl programım aracılığıyla Gana’nın halk sağlığı sistemi üzerine araştırma yapıyordum. Programda 9 kişiydik, Kuzey Amerikalı ve Avrupalı 18-19 yaşlarında bir grup beyaz genç. Üçümüz Gana'nın Ashanti bölgesinde kırsal bir sağlık kliniğine yerleştirildik. Doktorlarla konuşmamız ve günlük aktiviteleri gözlemlememiz gerekiyordu. Ama kliniğe adım attığımızda, herkesin gördüğü tek şey beyaz olmamızdı. Hastalar onlarla ilgilenmemizi istiyor ve doktorlar da bu konuda ısrar ediyordu. Şoke ediciydi: tıbbi eğitimimiz veya deneyimimiz yoktu, ancak bize büyük sorumluluk verilmişti ve saygı görüyorduk. Sadece lise mezunları olarak bizim, yıllarca okuyup tıp eğitimini tamamlamış doktor ve hemşirelerden daha eğitimli ve yardım edebilecek kapasiteye sahip olduğumuza dair bu gayriihtiyari varsayım şaşırtıcıydı. Neden bu muameleyi gördüğümü biliyordum: beyaz tenim ve Amerikan aksanım. Fakat ten rengimin ve uyruğumun neden bu kadar saygı uyandırdığını anlamakta zorlandım.

Bir ebenin doğum yaptırmasına yardım ettikten sonra kendime kızmıştım. Vasıfsız olduğumu bildiğim bir şeyi yapma konusunda kendime nasıl izin verebildim? Beyaz bir batılı olarak, bu kadar önemli ve prestijli bir iş için yeterince eğitilmiş olduğuma dair böyle zararlı fikirlerin nasıl bir parçası olabildim? Ten renginden ötürü başkalarına göre ayrıcalık sahibi bazı insanların neden olduğu adaletsizliklerin farkında, açık fikirli bir liberal olarak benim kendi ayrıcalığımın tadını çıkarmaya sürüklendiğimi görmek şaşırtıcı ve hatta dürüst olmak gerekirse inciticiydi. Ebenin bilirkişi olduğunu direterek bakış açısını değiştirmeye çalışmak yerine, bunun bir parçası oldum ve bebeği doğurtmasına yardım ettim.

Sağlık kliniğinde çalıştığım süre boyunca çok çeşitli duygularla yüzleştim: şaşkınlık, benzersizlik, utanç. Bütün bunlar kafamı karıştırmıştı. Düşündüm ki, eğer buna bu kadar kapılırsam, dünyadaki ayrımcılıkla asla doğru bir şekilde mücadele edemeyeceğim. Ancak bu süreçte fark ettim ki, kazanılmamış ayrıcalığa sahip kişinin diğerlerinden “üstün” görünmesini sağlayarak, kazanılmamış ayrıcalığın ayrımcılığı nasıl beslediğini anlamaya başlamıştım. Ayrımcılığı ortadan kaldırmak iki aşamalı bir süreçtir: Birincisi, ayrımcılığın gerçekleştiği yerde ona son vermek. İkincisi ki bu birincisinden daha az fark ediliyor, sahip olduğum kazanılmamış ayrıcalığı kabul etmek ve ona karşı çıkmak, çünkü nihayetinde ayrımcılığın kendisine yol açan şey tam da budur.


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Bizi sosyal medyada takip edin

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Sidra Kennedy

Sidra Kennedy

Hi!! I’m Sidra, I’m 19 years old and I’m from the United States. I love discovering new cultures and meeting new people. So far I have lived, worked and studied in the US, Guatemala, Thailand and Ghana, but I hope to expand and learn more. My passion is education and one day I hope to dedicate my life to trying to provide education to everyone in the world. But for now, I’m trying to experience as much of the world as I can!

Diğer Türkçe hikâyeler

> The United States
Amerikan Rüyasını Geride Bırakmak: Geldiğim Dünya ve Yuvam Dediğim Dünya

A story by Kiri Wihongi-Croxford

Ailen kültürler ve ülkelerle harmanlandığında, ayak uydurabildiğin bir yer bulmak zor gibi görünebilir.

> Read More


> Belize
Cinsiyetsiz Tuvaletler - Güvenli Bir Yer Elimizden Mi Alınıyor?

A story by Robin Schaffer

Göğüsleriniz ve vajinanızın savunmasızlığından ötürü ayrımcılık, taciz ve saldırıyla karşı karşıya kaldığınız anda, peşinde oldukları şey vücudunuzdur.

> Read More


> Australia
Avustralya’da bir Parya

A story by Jemina Shrestha

Dışadönük benliğim, insanlarla sohbet etmeye başlamam için bana yalvarıyordu, ama çoğunlukla sessiz kaldım.

> Read More


Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Liberation

> Chile
Division

A story by Yess

To live between Dictatorship and Democracy means to fight for a better future.

> Read More

Or read it in es

> Netherlands
Black Lives Matter: An Experience in the Train

A story by Naomi Beijer

As a black woman here in the Netherlands, I may not be murdered for the colour of my skin, but that does not mean that racism doesn't exist in the Netherlands.

> Read More

Or read it in nl tr

> Hong Kong
Home Kong

A story by Andy Lee

When I left Hong Kong for graduate school in the US, I was never homesick. Home was just one flight away, the same as ever. That is, until home got sick.

> Read More

Or read it in de

> United States
The Birth of Understanding One’s Privilege

A story by Sidra Kennedy

There were 9 of us, a group of white, North American and European 18- and 19-year-olds. But once we stepped into the clinic, there was an automatic assumption that we were more capable than the doctors. I knew why I was receiving this treatment: my white skin and American accent.

> Read More

Or read it in it tr

Elijah Kanye
> Kenya
Just Do It – My Story as a Filmmaker in the Slums of Nairobi

A story by Elijah Kanye

I saw reporters did not get things about Mathare right. They misrepresent it. So I decided to become a filmmaker to correct this weakness and follow my passion.

> Read More

Or read it in de es tr

> Germany
A Tale of Two Countries: Part I

A story by Janina Cymborski

The perceived differences between East and West Germany are not merely rooted in the separation after World War II, but also in the events that followed the Unification. Though unity is an admirable goal, accepting differences may eventually lead to a greater appreciation.

> Read More

Or read it in br de kr ru tr

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. And in case you wondered: Everyone includes you as well. Do you have a story to share? Reach out to us and let us know!

Share Your Story

Our Community

Although we just started a few months ago, we already have a great community of people from all over the world. While face-to-face meetings are difficult at the moment, our Facebook Community Group is THE place to be to meet other people invested in Correspondents of the World. We are currently running a series of online-tea talks to get to know each other better.

Join Our Community

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

Topics

We believe in quality over quantity. To start off with, we collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with five global topics:

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Get Involved

We believe that every single personal story contributes to a better understanding of the complex world we live in - and the people we share it with. That includes yours! We would be really happy if you would like to share your story, too, and join our community.

Share Your Story

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

52

Correspondents

63

Stories

38

Countries

127

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938