by Marine Gibert, from Flickr

Cinsiyete Dayalı Dokunulamazlık

Tek bir dilek hakkım olsa, kadınların erkeklerin baskısı olmadan ne olmak istediklerini özgürce seçebilmelerini ve kadınların toplumun ne düşüneceğinden utanmadan kendi seslerine sahip olmasını dilerdim. Bizim yerimiz sadece mutfak değil veya görevimiz bebek doğurmak değil, bizim de kendi hayatlarımız var. Herkesin eşit haklara sahip olmasını umuyorum.

Hikâyenin yazarı: Pabita Timilshina. Çeviren: Merve Deniz Paker
Nepal, Southern Asia
Yayınlanma tarihi: 23 Şubat 2020

Okuma süresi: 3 dakika

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB br de itNepal’de menstrual döngü hakkında sıkı ve dile getirilmeyen bir kural vardır. Regl olduğunuzda ilk 3 gün evde kalmanıza izin verilmez. Bu yüzden ilk defada kadını evden uzak bir yerde saklamanız gerekir. İkinci ve üçüncüde ise bir odada izole edilirsiniz ve ailenizi görmenize izin verilmez. Üç defadan sonra yerde uyumak şartıyla evde kalmanıza izin verilir, yemek kapınız ve ayrı kaşıklarınız bırakılarak size bir köpek gibi davranılır. Sonrasında kadının duş alması gerekir ve yemek yapmasına hala izin verilmez. Ancak beşinci günden sonra eşleriyle yatabilir ve bebeklerine dokunabilirler.

Ücra bölgelerde Chaupadi diye bir sistem bile var, yani aileler kızlarını suyun ve elektriğin olmadığı barakalara gönderiyor. Bu sistem hükümet tarafından yasaklanmış olsa da hala yaygın olarak uygulanıyor. Yayımlanan bir veriye göre her yıl 20-25 kadın bu uygulama sonucu hayatını kaybediyor. Yılan ısırıkları, yatacak çarşaf ve ateşin olmamasından dolayı açlık veya soğuk ya da ailelerin orda unutması ölüme yol açan bazı etkenler. Bu uygulama eski Hindu geleneklerine dayanıyor fakat asıl sorun çoğu STK’nın bu ücra bölgelere ulaşmaması.

5 yıl boyunca Birleşik Krallık’ta yaşadım, böylece farklı dünyaları anlayabildim. Fakat ülkeme dönüp ülkem ve insanlarım için özellikle sesi olmayan insanlar için aktif olmak istedim. Kendim de küçükken amcam tarafından taciz edildim ve o bunu hiçbir zaman itiraf etmedi. Çok ağlamak zorunda kaldım, bana ne yaptığını bütün aileme anlattım fakat hiç kimse arkamda durmadı. Aile ismini lekelemek istemediler. Bu süreçte gün içinde çok yorgun hissettiğim ve korktuğum için insanlar geceleri bana bir cadının saldırdığını söylerdi. Bir gece gözümü açtığımda yatağımın yanında oturuyordu, neyse ki tecavüz etmedi sadece vücuduma dokundu. Bu yüzden oradaki kadınlar için mücadele etmek istiyorum çünkü ailemden hiç kimse beni desteklemedi. Ki ailem, Brahmanlar, Nepal’in en eğitimli ve en üst kastlarından biridir. 

Desteklemeye çalıştığım kızlar kimsenin koruması olmadan küçük yaştan beri istismara maruz kaldılar. Bu yüzden Nepal’e döndüğümde topluluklarda neyin “normal” olup olmadığına, neyin şikayet edilebileceğine dair konuşmalar yaptım. Yaşadıklarım üzerine güçlü bir şekilde harekete geçme kararı aldım ve kızlarım için de aynı şeyi istiyorum. Kimse dinlemezken kendinize güçlü kalmayı öğretmek sizin kararınız. Bu bana ilham veren en büyük şey. Kimsenin sizin için ses çıkarmasına ihtiyacınız yok. Zamanla diğer kadınlar da size katılacaktır ve siz liderler yetiştirdikçe insanlar kendileri için konuşmaya başlar. Sorunlar hep çözümleriyle birlikte gelir, yeter ki insanların sizin hakkınızda ne düşüneceğinden korkmayın.

Tek bir dilek hakkım olsa, kadınların erkeklerin baskısı olmadan ne olmak istediklerini özgürce seçebilmelerini ve kadınların toplumun ne düşüneceğinden utanmadan kendi seslerine sahip olmasını dilerdim. Bizim yerimiz sadece mutfak değil veya görevimiz bebek doğurmak değil, bizim de kendi hayatlarımız var. Herkesin eşit haklara sahip olmasını umuyorum.


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Bizi sosyal medyada takip edin

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Pabita Timilshina

Pabita Timilshina

Hello, it is me Pabita Timilshina!

I am from Nepal, the beautiful city of Pokhara. I am 30 years old and I did my diploma of nursing from Kathmandu, where I started to work in a hospital as an emergency nurse. Soon I shifted into business because I have encountered many things that were so disturbing to me, like girls getting abused openly without any consequences. I realized I wanted to do something for them, using my previous knowledge and experiences. I have set up the program Sahayatra Health Awareness Programme, which a social initiative for promoting monthly hygiene habits amongst young ladies and women, as well as addressing topics like gender inequality, sexual abuse, and mental health. 

Diğer Türkçe hikâyeler

> The United States
Amerikan Rüyasını Geride Bırakmak: Geldiğim Dünya ve Yuvam Dediğim Dünya

A story by Kiri Wihongi-Croxford

Ailen kültürler ve ülkelerle harmanlandığında, ayak uydurabildiğin bir yer bulmak zor gibi görünebilir.

> Read More


> Australia
Avustralya’da bir Parya

A story by Jemina Shrestha

Dışadönük benliğim, insanlarla sohbet etmeye başlamam için bana yalvarıyordu, ama çoğunlukla sessiz kaldım.

> Read More


> United States
Ateş, Sel ve Öfke: İklim İçin Oy Vermek

A story by Melaina Dyck

İklim krizinde büyüyen ilk kuşaktanım. Çevrecilik serüvenim ateşle başladı.

> Read More


Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Gender

> Belize
Gender-neutral Toilets – A Safe Space Taken Away?

A story by Robin Schaffer

In the moment you face discrimination, harassment, and assault based on your breasts and the vulnerability of your vagina, it's your body they are after.

> Read More

> Nepal
Gender-Based Untouchability

A story by Pabita Timilshina

If I had one wish, it would be for girls to be free, free to choose what they want to become, not to be dominated by men. Women to have their own voice without being ashamed of what society might think. Our place is not just in the kitchen or to have babies, we have our own lives. I wished for everyone to have the same rights.

> Read More

Or read it in br de it tr

> Australia
Bisexual Men: Do We Even Exist?

A story by Hal Fulcher

With so much recent acceptance of the idea of sexuality being a spectrum, the fact bisexual men even feel the need to defend our very existence seems very quaint in 2020.

> Read More

Or read it in br de it kr nl

> Netherlands
Does Dutch Tolerance Form a Barrier to the True Acceptance of Minorities?

A story by Hugo Oms

Gay men almost enjoy the same legal rights as heterosexuals and therefore are formally accepted. However, my personal experience has taught me that social acceptance of homosexuality is often dependent on numerous conditions.

> Read More

Or read it in de it kr nl tr

> Morocco
The Girl in the Skirt

A story by Hajar Lassiliya

You may wonder what is it like to be a woman who lives in a country that lacks security?

> Read More

Or read it in de it kr tr

> Germany
Growing up in a Straight World

A story by Luca Kraus

Retrospectively, it comes as no surprise. Everything around me gave me the impression that there was only one sexuality within society. From tv shows I watched to books I read, couples and families I knew, conversations with my friends, and things that we were taught in school.

> Read More

Or read it in de ru tr

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. And in case you wondered: Everyone includes you as well. Do you have a story to share? Reach out to us and let us know!

Share Your Story

Our Community

Although we just started a few months ago, we already have a great community of people from all over the world. While face-to-face meetings are difficult at the moment, our Facebook Community Group is THE place to be to meet other people invested in Correspondents of the World. We are currently running a series of online-tea talks to get to know each other better.

Join Our Community

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

Topics

We believe in quality over quantity. To start off with, we collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with five global topics:

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Get Involved

We believe that every single personal story contributes to a better understanding of the complex world we live in - and the people we share it with. That includes yours! We would be really happy if you would like to share your story, too, and join our community.

Share Your Story

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

52

Correspondents

63

Stories

38

Countries

127

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938