by Marine Gibert, from Flickr

Cinsiyete Dayalı Dokunulamazlık

Tek bir dilek hakkım olsa, kadınların erkeklerin baskısı olmadan ne olmak istediklerini özgürce seçebilmelerini ve kadınların toplumun ne düşüneceğinden utanmadan kendi seslerine sahip olmasını dilerdim. Bizim yerimiz sadece mutfak değil veya görevimiz bebek doğurmak değil, bizim de kendi hayatlarımız var. Herkesin eşit haklara sahip olmasını umuyorum.
Nepal, Southern Asia

Hikâyenin yazarı: Pabita Timilshina. Çeviren: Merve Deniz Paker
Yayınlanma tarihi: February 23, 2020.

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB ar br de itNepal’de menstrual döngü hakkında sıkı ve dile getirilmeyen bir kural vardır. Regl olduğunuzda ilk 3 gün evde kalmanıza izin verilmez. Bu yüzden ilk defada kadını evden uzak bir yerde saklamanız gerekir. İkinci ve üçüncüde ise bir odada izole edilirsiniz ve ailenizi görmenize izin verilmez. Üç defadan sonra yerde uyumak şartıyla evde kalmanıza izin verilir, yemek kapınız ve ayrı kaşıklarınız bırakılarak size bir köpek gibi davranılır. Sonrasında kadının duş alması gerekir ve yemek yapmasına hala izin verilmez. Ancak beşinci günden sonra eşleriyle yatabilir ve bebeklerine dokunabilirler.

Ücra bölgelerde Chaupadi diye bir sistem bile var, yani aileler kızlarını suyun ve elektriğin olmadığı barakalara gönderiyor. Bu sistem hükümet tarafından yasaklanmış olsa da hala yaygın olarak uygulanıyor. Yayımlanan bir veriye göre her yıl 20-25 kadın bu uygulama sonucu hayatını kaybediyor. Yılan ısırıkları, yatacak çarşaf ve ateşin olmamasından dolayı açlık veya soğuk ya da ailelerin orda unutması ölüme yol açan bazı etkenler. Bu uygulama eski Hindu geleneklerine dayanıyor fakat asıl sorun çoğu STK’nın bu ücra bölgelere ulaşmaması.

5 yıl boyunca Birleşik Krallık’ta yaşadım, böylece farklı dünyaları anlayabildim. Fakat ülkeme dönüp ülkem ve insanlarım için özellikle sesi olmayan insanlar için aktif olmak istedim. Kendim de küçükken amcam tarafından taciz edildim ve o bunu hiçbir zaman itiraf etmedi. Çok ağlamak zorunda kaldım, bana ne yaptığını bütün aileme anlattım fakat hiç kimse arkamda durmadı. Aile ismini lekelemek istemediler. Bu süreçte gün içinde çok yorgun hissettiğim ve korktuğum için insanlar geceleri bana bir cadının saldırdığını söylerdi. Bir gece gözümü açtığımda yatağımın yanında oturuyordu, neyse ki tecavüz etmedi sadece vücuduma dokundu. Bu yüzden oradaki kadınlar için mücadele etmek istiyorum çünkü ailemden hiç kimse beni desteklemedi. Ki ailem, Brahmanlar, Nepal’in en eğitimli ve en üst kastlarından biridir. 

Desteklemeye çalıştığım kızlar kimsenin koruması olmadan küçük yaştan beri istismara maruz kaldılar. Bu yüzden Nepal’e döndüğümde topluluklarda neyin “normal” olup olmadığına, neyin şikayet edilebileceğine dair konuşmalar yaptım. Yaşadıklarım üzerine güçlü bir şekilde harekete geçme kararı aldım ve kızlarım için de aynı şeyi istiyorum. Kimse dinlemezken kendinize güçlü kalmayı öğretmek sizin kararınız. Bu bana ilham veren en büyük şey. Kimsenin sizin için ses çıkarmasına ihtiyacınız yok. Zamanla diğer kadınlar da size katılacaktır ve siz liderler yetiştirdikçe insanlar kendileri için konuşmaya başlar. Sorunlar hep çözümleriyle birlikte gelir, yeter ki insanların sizin hakkınızda ne düşüneceğinden korkmayın.

Tek bir dilek hakkım olsa, kadınların erkeklerin baskısı olmadan ne olmak istediklerini özgürce seçebilmelerini ve kadınların toplumun ne düşüneceğinden utanmadan kendi seslerine sahip olmasını dilerdim. Bizim yerimiz sadece mutfak değil veya görevimiz bebek doğurmak değil, bizim de kendi hayatlarımız var. Herkesin eşit haklara sahip olmasını umuyorum.


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Follow-up

Do you have any questions after reading this story? Do you want to follow-up on what you've just read? Get in touch with our team to learn more! Send an email to
[email protected].

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Share your story

Every story we share is another perspective on a complex topic like migration, gender and sexuality or liberation. We believe that these personal stories are important to better understand what's going on in our globalised society - and to better understand each other. That's because we are convinced that the more we understand about each other, the easier it will be for us to really talk to one another, to get closer - and to maybe find solutions for the issues that affect us all. 

Do you want to share your story? Then have a look here for more info.

Share Your Story

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Bizi sosyal medyada takip edin

Pabita Timilshina

Pabita Timilshina

Hello, it is me Pabita Timilshina!

I am from Nepal, the beautiful city of Pokhara. I am 30 years old and I did my diploma of nursing from Kathmandu, where I started to work in a hospital as an emergency nurse. Soon I shifted into business because I have encountered many things that were so disturbing to me, like girls getting abused openly without any consequences. I realized I wanted to do something for them, using my previous knowledge and experiences. I have set up the program Sahayatra Health Awareness Programme, which a social initiative for promoting monthly hygiene habits amongst young ladies and women, as well as addressing topics like gender inequality, sexual abuse, and mental health. 

Diğer Türkçe hikâyeler
Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Gender

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. If you would like to share your story, you can find more info here.

Share Your Story

Our Editors

We acknowledge that the stories we collect will necessarily be biased. But so is news. Believing in the power of the narrative, our growing team of awesome editors helps correspondents to make sure that their story is strictly about their personal experience - and let that speak for itself.

Become an Editor

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

View Our Full Vision & Mission Statement

Topics

We believe in quality over quantity. To give ourselves a focus, we started out to collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with six different global topics. However, these topics were selected to increase the likelihood that the stories of different correspondents will cover the same issues and therefore illuminate these issues from different perspectives - and not to exclude any stories. If you have a personal story relating to a global issue that's not covered by our topics, please still reach out to us! We definitely have some blind spots and are happy to revise our focus and introduce new topics at any point in time. 

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender and Sexuality

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Education

Education is the newest addition to our themes. We believe that education, not only formal but also informal, is one of the core aspects of just and equal society as well as social change. Our correspondents share their experiences and confrontations about educational inequalities, accessibility issues and influence of societal norms and structures. 

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

94

Correspondents

112

Stories

56

Countries

433

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938