Etek Giyen Kız

Belki güvensiz bir ülkede yaşayan bir kadın olmak nasıldır merak ediyorsunuzdur?

Hikâyenin yazarı: Hajar Lassiliya. Çeviren: Merve Deniz Paker
Morocco, Northern Africa
Yayınlanma tarihi: 18 Nisan 2020

Okuma süresi: 2 dakika

Bu hikâye şu dillerde de mevcut: GB de it kr“Kadın İstatistikleri Projesine” göre Fas 2019’da en düşük puanı alan ülke oldu. Belki güvensiz bir ülkede yaşayan bir kadın olmak nasıldır merak ediyorsunuzdur?

Adım Hajar ve 25 yaşında Agadir, Fas’ta yaşayan bir kadınım. Burası eski ataerkil geleneklerin ve islami inanışların hüküm sürdüğü kolektif bir toplum. Kadınlar erkeklerden aşağı bir konumda görülüyor. Özgürlüğümüz oldukça kısıtlı, özellikle kırsal kesimlerde dışarı çıkmak, hayatı deneyimlemek ve geleceğimiz hakkında karar vermek çoğunlukla erkeklere bağlı. Kadınların ne yapması ya da ne yapmaması gerektiği ve hayatlarını nasıl yaşaması gerektiğini belirlemek çoğunlukla babanın, erkek kardeşin hatta bazen erkek akrabaların işi. Kadınların kafelerde erkeklerle yan yana oturması sadece birkaç on yıldır Fas’ın büyük şehirlerinde toplumsal olarak kabul edilebilir durumda.

2015’te, benim yaşadığım şehrin yanındaki muhafazakar bir şehir olan Inezgane’de etek giyen iki genç kadın öfkeli bir kalabalık tarafından saldırıya uğradı çünkü etek giymek uygunsuz bulunuyordu. Fakat şehir merkezinde kısa elbise giyen kadınlar kabul edilebiliyor. Bazen etek vb. giymek hayatınızı tehlikeye sokabiliyor, böyle bölgelerde kadınlar güvende hissedebilmek için bedenlerini örtmeye eğilimli oluyorlar.

Bana büyük ihtimalle toplumumda görmek istediğim değişimin kendisi olmamı söyleyeceksiniz fakat bunu yapamaktan oldukça korkuyorum. Eğer hakaretler duyarsam başımı eğip hızlıca uzaklaşırım, etek giymek istersem de turistik bir yere arabayla gittiğimde giyerim. Sokakta tek başıma yürümekten korkuyorum. Sokaktayken hakaretler işitmeye alıştım, yanıma yaklaşmadıkları sürece iyiyim. Faslı kadınlar her dışarı çıkışlarındaki gündelik tacize alışıklar. Arkamızdan ıslık çalınarak büyüdük ve normal olmadığı halde bize normalmiş gibi geliyor.

Aklımdan çıkaramadığım şöyle bir hikâye var. Fas’ın başkenti Rabat’ın sahilinde bir kıza iki erkek tarafından tecavüz edilmişti. Bu tür şeyler aileye utanç getirmemek için çoğunlukla saklanır fakat kız olayı dile getirecek kadar cesurdu. Fakat çoğu kişi ona “Sen ne giyiyordun?” diye sordu. Sanki suçlu oymuş da bu tecavüzü meşrulaştırır gibi. Ne olursa olsun bu hiçbir zaman erkeğin suçu değil, kadınların suçu.

Aileyi lekelediği için (Fas’ta kürtaj yasal değil) çoğu durumda tecavüze uğrayan kadın evden kovulur ya da kendi isteğiyle evden kaçar ve bir bebekle yalnız kalır, bulabileceği tek çıkış yolu fahişelik olabilir. Başkasının suçundan dolayı mahvolmuş bütün bir hayat.

Bence erkeklerle eşit olmayı beklemek çok iddialı, ben sadece saygı görmeyi bekliyorum.


Bu hikâye size ne hissettirdi?

Bizi sosyal medyada takip edin

Bu hikâye hakkında yorum yapın

Please enable cookies to view the comments powered by Disqus.

Haber bültenimize üye olun

Haber bültenimize üye olarak Correspondents of the World platformundaki yeni hikâyelerden haberdar olun:

* indicates required

Hajar Lassiliya

Hajar Lassiliya

My name is Hajar, I am from Agadir, Morocco. I am recently doing my PhD in Corporate Social Responsibility at University Ibn Zohr. Although my life is quite boring, I like to paint, play instruments and travel from time to time and also I try to improve my English.

 

Diğer Türkçe hikâyeler

> Germany
COVID-19 ve Yarattığı Tartışma

A story by Mira Kinn

Ülkelerin “stoklama” tercihleri ​​arasında farklılıklar var anlaşılan; bu kelime de son zamanlarda ürünlerin, yiyecek ve içeceklerin stok yapılması anlamında kullanılıyor. Söylentilere göre, bugünlerde mesela, Fransa'da prezervatif ve şarap sıkıntısı baş göstermişken, Almanya'da kesinlikle makarna ve…sıkı durun… tuvalet kağıdı kıtlığı yaşanıyor. Bu durumun farklı mentaliteler hakkında neyi gösterdiğinden emin değilim; hayal gücünüze bırakıyorum.

> Read More


> Germany
İki Ülkenin Hikâyesi: I. Bölüm

A story by Janina Cymborski

Doğu ve Batı Almanya arasında algılanan farklılıklar, yalnızca İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki ayrılığa değil, aynı zamanda iki Almanya’nın Birleşmesini izleyen olaylara da dayanmaktadır. Birlik takdire şayan bir hedef olsa da, farklılıkları kabul etmek bir şeylerin değerini daha iyi anlamamızı sağlayabilir.

> Read More


> Germany
Heteroseksüel Bir Dünyada Büyümek

A story by Luca Kraus

Geriye dönüp baktığımda, hiç de şaşırtıcı gelmiyor bu durum. Çünkü etrafımdaki her şey bana toplumda tek bir cinsel eğilim olduğu izlenimini veriyordu. Televizyon programlarından okuduğum kitaplara, tanıdığım çiftlere ve ailelere, arkadaşlarımla yaptığım sohbetlerden okulda öğretilenlere kadar her şey tamamen Heteroseksüel bakış açısına odaklıydı.

> Read More


Tümünü göster

Projemize siz de katılın

Correspondents of the World ile, gün geçtikçe küçülen ancak bir şekilde insanları birbirinden uzaklaştıran bir dünyada birbirimizi daha iyi anlamak adına adımlar atmak istiyoruz. Yanlış anlaşılmaların ve gereksiz yere hararetli tartışmaların ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri her birimizin küresel sorunlardan farklı şekilde etkilendiğini gerçekten anlayamamamızdan kaynaklanıyor.

Amacımız paylaştığımız bireysel hikâyelerle bunu değiştirmek

Hikâyenizi Paylaşın

Dünya Çapında Bir Topluluk

Correspondents of the World sadece bu web sitesinden ibaret değil; aynı zamanda dünyanın her yerinden gelen büyük bir insan topluluğundan oluşuyor. Yüz yüze görüşmeler şu anda mümkün olmasa da, Facebook Grubumuz Correspondents of the World'e katkıda bulunan diğer insanlarla tanışmak için EN DOĞRU yer. Şu anda birbirimizi daha iyi tanımak için bir dizi online görüşmeler organize ediyoruz.

Topluluğumuza Siz de Katılın

BU TEMAYI KEŞFEDİN Gender

> Belize
Gender-neutral Toilets – A Safe Space Taken Away?

A story by Robin Schaffer

In the moment you face discrimination, harassment, and assault based on your breasts and the vulnerability of your vagina, it's your body they are after.

> Read More

> Nepal
Gender-Based Untouchability

A story by Pabita Timilshina

If I had one wish, it would be for girls to be free, free to choose what they want to become, not to be dominated by men. Women to have their own voice without being ashamed of what society might think. Our place is not just in the kitchen or to have babies, we have our own lives. I wished for everyone to have the same rights.

> Read More

Or read it in br de it tr

> Australia
Bisexual Men: Do We Even Exist?

A story by Hal Fulcher

With so much recent acceptance of the idea of sexuality being a spectrum, the fact bisexual men even feel the need to defend our very existence seems very quaint in 2020.

> Read More

Or read it in br de it kr nl

> Netherlands
Does Dutch Tolerance Form a Barrier to the True Acceptance of Minorities?

A story by Hugo Oms

Gay men almost enjoy the same legal rights as heterosexuals and therefore are formally accepted. However, my personal experience has taught me that social acceptance of homosexuality is often dependent on numerous conditions.

> Read More

Or read it in de it kr nl tr

> Morocco
The Girl in the Skirt

A story by Hajar Lassiliya

You may wonder what is it like to be a woman who lives in a country that lacks security?

> Read More

Or read it in de it kr tr

> Germany
Growing up in a Straight World

A story by Luca Kraus

Retrospectively, it comes as no surprise. Everything around me gave me the impression that there was only one sexuality within society. From tv shows I watched to books I read, couples and families I knew, conversations with my friends, and things that we were taught in school.

> Read More

Or read it in de ru tr

Global Issues Through Local Eyes

We are Correspondents of the World, an online platform where people from all over the world share their personal stories in relation to global development. We try to collect stories from people of all ages and genders, people with different social and religious backgrounds and people with all kinds of political opinions in order to get a fuller picture of what is going on behind the big news.

Our Correspondents

At Correspondents of the World we invite everyone to share their own story. This means we don't have professional writers or skilled interviewers. We believe that this approach offers a whole new perspective on topics we normally only read about in the news - if at all. And in case you wondered: Everyone includes you as well. Do you have a story to share? Reach out to us and let us know!

Share Your Story

Our Community

Although we just started a few months ago, we already have a great community of people from all over the world. While face-to-face meetings are difficult at the moment, our Facebook Community Group is THE place to be to meet other people invested in Correspondents of the World. We are currently running a series of online-tea talks to get to know each other better.

Join Our Community

Vision

At Correspondents of the World, we want to contribute to a better understanding of one another in a world that seems to get smaller by the day - but somehow neglects to bring people closer together as well. We think that one of the most frequent reasons for misunderstanding and unnecessarily heated debates is that we don't really understand how each of us is affected differently by global issues.

Our aim is to change that with every personal story we share.

Topics

We believe in quality over quantity. To start off with, we collect personal stories that relate to our correspondents' experiences with five global topics:

Environment

Discussions about the environment often center on grim, impersonal figures. Among the numbers and warnings, it is easy to forget that all of these statistics actually also affect us - in very different ways. We believe that in order to understand the immensity of environmental topics and global climate change, we need the personal stories of our correspondents.

Gender

Gender is the assumption of a "normal". Unmet expectations of what is normal are a world-wide cause for violence. We hope that the stories of our correspondents will help us to better understand the effects of global developments related to gender and sexuality, and to reveal outdated concepts that have been reinforced for centuries.

Migration

Our correspondents write about migration because it is a deeply personal topic that is often dehumanized. People quickly become foreigners, refugees - a "they". But: we have always been migrating, and we always will. For millions of different reasons. By sharing personal stories about migration, we hope to re-humanize this global topic.

Liberation

We want to support the demand for justice by spotlighting the personal stories of people who seek liberation in all its different forms. Our correspondents share their individual experiences in creating equality. We hope that for some this will be an encouragement to continue their own struggle against inequality and oppression - and for some an encouragement to get involved.

Corona Virus

2020 is a year different from others before - not least because of the Corona pandemic. The worldwide spread of a highly contagious virus is something that affects all of us in very different ways. To get a better picture of how the pandemic's plethora of explicit and implicit consequences influences our everyday life, we share lockdown stories from correspondents all over the world.

Get Involved

We believe that every single personal story contributes to a better understanding of the complex world we live in - and the people we share it with. That includes yours! We would be really happy if you would like to share your story, too, and join our community.

Share Your Story

Growing Fast

Although we started just over a year ago, Correspondents of the World has a quickly growing community of correspondents - and a dedicated team of editors, translators and country managers.

52

Correspondents

63

Stories

38

Countries

127

Translations

Contact

Correspondents of the World is as much a community as an online platform. Please feel free to contact us for whatever reason!

Message Us

Message on WhatsApp

Call Us

Joost: +31 6 30273938